Я так люблю твої світанки,
Поля, шляхи біля калини,
Та пісню солов'їну зранку.
Моя чудова Україно!
Д. Ткаченко
Лозко Г. С. Коло Свароже: Відроджені традиції. ― К.: Укр. письменник, 2004. ― 222 с.
У новій книзі відомого народознавця Галини Лозко розповідається про непересічну значимість народних звичаїв та обрядів, пов'язаних з календарем. "Народ, що втратив свій власний календар, блукатиме у тисячоліттях недолі та пітьми. Лише той, хто пам'ятає, який сьогодні день, здатен відчувати пульс Всесвіту", ― вважає авторка. Кількаразові зміни літочислення впродовж двох останніх тисячоліть зруйнували основи природного астрономічного календаря, за яким жили наші давні Предки. Галина Лозко вперше в Україні порушила проблему реконструкції дохристиянського календаря Київської Русі.
Міфологія власного народу розглядається авторкою як спосіб пізнання істини, а родова логіка прокладає шляхи осягнення етнічного ідеалу.
Міфи України. За кн. Георгія Булашева «Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях». / Пер. Ю. Буряка. ― К.: Довіра, 2003. ― 383 с.
У книзі розглядаються легенди, легендарні оповіді та перекази про надприродних істот, про легендарних людей і народів, українські легенди та перекази про небо і світила небесні, про землю, воду і вогонь, про різні трави, про релігійні погляди та вірування українського народу.
«Міфи України» ― це блискучий, неперевершений посібник з народознавства.
Фольклорна скарбничка: Прислів'я і приказки. Календарно-обрядові пісні. Дідусеві загадки. Скоромовки. Лічилки. Пестушки, утішки. Гуртові ігри /Упоряд. Є. Г. Орлова. ― X.: ВАТ «Харківська книжкова фабрика "Глобус"», 2005. ― 160 с.
До "Фольклорної скарбнички" увійшли кращі зразки найрізноманітніших жанрів української усної народної творчості. При цьому основну увагу приділено дитячому фольклору, який представлений у збірці якомога повно. Книжка стане надійним помічником і порадником батькам, вихователям і вчителям у прилученні підростаючого покоління до культурної спадщини українського народу, в організації дитячого довкілля.
Видання розраховане на широкий читацький загал.
Дубовис Г. А. Украинская кухня / Худож.-оформитель JI. Д. Киркач- Осипова ― Харьков: Фолио, 2008. ― 319с. ― (Хозяйке на заметку).
Наше время диктует свои законы: мы стоя питаем скудный завтрак, перекусываем на ходу, лишь иногда вечером можем часок-другой посидеть с друзьями в кафе. А что дома? Пельмени из ближайшего киоска, полуфабрикаты, брошенные утром в раковину для разморозки, чтобы вечером их сунуть на пять минут в СВЧ, бесконечные бутерброды... Сок из пакета, овощная икра из баночки, рыба из полиэтиленовой упаковки... Грустно. А может, сделать кендюх, фаршированный мясом? Или завиванец из рыбы? Или вареники? Если у вас в доме будет эта книга, вы сможете приготовить практически все блюда украинской кухни.
Кара-Васильєва Т. В., Заволокіна А. О. Українська народна вишивка. -Київ: Либідь, 1996. -96 с.; іл.
У книзі розглядаються особливості самобутньої української народної вишивки, її локальні характеристики щодо історико-етнографічних регіонів. Описуються основні техніки шитва. Розкривається символіка рушників, їхнє значення у святах та обрядах.
Для усіх, хто прагне навчитися вишивати.
Малиніна А. О., Малиніна І. О., Гріднєва О.Ю. Великодній сувенір. Українська народна писанка: Навчально- методичний посібник. - X.: «Скорпіон», 2005. - 48 с.
У представленому навчально-методичному посібнику подано матеріали з історії розпису яєць, описано основні композиційні закономірності побудови, колориту та техніки писанкарства, розроблено в доступній формі систему вправ, що допоможе ефективно оволодіти писанковим мистецтвом.
У посібнику також подано орієнтовні композиційні зразки яєць. Розроблені вправи, творчі роботи можуть бути використані для вивчення з дітьми різного шкільного віку цього виду мініатюрного живопису.
Книга розрахована на вчителів образотворчого мистецтва, методистів, керівників художніх гуртків, студій, студентів спеціальностей художньо-мистецьких дисциплін різних навчальних закладів.
Українське свято. Народні традиції та обряди. Українська кухня / Упоряд. К. П. Черв'як, худож. 3. Ю. Коваленко. ― X.: ВАТ «Харківська книжкова фабрика "Глобус"», 2006. ― 320 с.
Ця змістовна збірка знайомить читача з історією українського свята, давніми традиціями і обрядами, фольклором нашого народу, а також пропонує чималу кількість рецептів старовинної й сучасної кухні, цікаву кулінарну інформацію. Видання розраховане на широкий читацький загал.
Скуратівський В.Т. Дідух: Свята українського народу.― К.: Освіта, 1995.― 272 с.
Пропоноване видання ― найбільш повне зібрання календарних свят українського народу. Автор, відомий письменник та етнографіст, щедро ділиться з читачем своїм знанням духовної культури нашого народу, його обрядовості, традицій, фольклору, що сягають тисячоліть. Висока моральність предків, щира приязнь у стосунках, взаємодопомога, тонкий естетичний смак і, головне, високопоетичний культ пращурів, шанування свого родоводу ― все це гідне наслідування нинішніми поколіннями.
Кара - Васильєва, Тетяна. Українська сорочка: Альбом. ― К.: Томіріс, 1994. ― 32 с.: іл. ― (Таємниці чарівної нитки).
Вишивка ― одна з найдавніших і найулюбленіших серед українців видів народного мистецтва. Завдяки закладеним в ній винятковим колористичним та орнаментальним властивостям та порівняно простим технікам виконання, вона дає майстрові можливість максимально виявити свою творчу фантазію. В альбомі по дано основні техніки традиційної української вишивки, застосовані для оздоблення жіночих та чоловічих сорочок, подано практичні поради, що допоможуть початківцю осягнути таємниці цього чарівного мистецтва
Лідія Орел. Українські рушники. - Львів: Кальварія, 2003.- 230 с.: іл. - (Історико-культурологічне дослідження).
Книга про історію та технологію виготовлення українського рушника, його місце в культурі і побуті українського народу.
Значна увага приділена сировині та технології виготовлення полотна. Найбільше місця відведено рушникові як хатній прикрасі та його ролі у весільному обряді. Розкрито функцію рушника у хліборобських обрядах, будівництві хати, хрестин тощо. Визначено також типи рушників за історико-етнографічним районуванням України. Додано покажчик термінів, схеми технік вишивання та ткання рушників, а також докладна бібліографія. Видання багато ілюстроване. Книга створена на матеріалах польових досліджень автора, літературних та архівних джерелах, музейних колекціях.
Видання є цінним внеском в історію народного мистецтва; воно стане в пригоді вишивальницям та ткалям, може бути посібником для навчальних закладів, а також гарним українським сувеніром.